Використовуємо DOSBox

Ви вчитеся програмувати мовою асемблера, але ваша нова операційна система більше не підтримує 16-розрядні DOS-програми. Що робити? Як кажуть, з кожної ситуації є, принаймні, два виходи.

1.     Встановити віртуальну машину і на ній розгорнути операційну систему Windows XP.

2.     Встановити програму DOSBox, яка спеціально призначена для емуляції сеансу DOS.

Перший спосіб досить копіткий і потребує пару годин часу. Якщо вам не потрібна віртуальна машина для більш серйозних задач, оберіть другий спосіб.

Установка і налагодження DOSBox займе кілька хвилин.

Офіційний сайт програми http://www.dosbox.com/. Остання доступна на час написання статті версія програми 0.74. Простіше користуватися версією 0.72, причину поясню пізніше. Дистрибутив програми (один файл розміром 1,2 МБ) візьміть, для прикладу тут:
sourceforge.net/projects/dosbox/files/dosbox/0.72/DOSBox0.72-win32-installer.exe/download.
Запустіть файл установки, задайте ім’я папки для установки. Готово. Запускаємо файл dosbox.exe з папки установки або за допомогою ярлика на робочому столі.

За умовчанням DOSBox створює віртуальний диск Z:, на якому розташовує файли, характерні для операційної системи DOS.

Для роботи з асемблером зробимо деякі налаштування. Підключимо до DOSBox папку з файлами асемблера та компонувальника. Процедура називається монтування.

mount a C:\TASM

де C:\TASM – ваша папка для роботи з асемблером.

У DOSBox з’являється диск A: (або інший), який відображає вміст папки TASM локального комп’ютера (хоста). Переходимо на диск A:

A:

Далі подаємо команди для запуску асемблера і компонувальника як звичайно.

tasm hello

tlink hello

Програма hello.exe готова, можна її запускати.

Якщо tlink буде вимагати файл dpmi16bi.ovl, додайте його в папку TASM.

Є одна незручність. Команди монтування папки і переходу на новостворений диск потрібно подавати кожного разу після запуску програми. Аби зекономити час і нерви можна створити командний файл, але є й простіший варіант. У папці з програмою DOSBox знаходиться файл конфігурації dosbox.conf. Відкриємо його Блокнотом і перейдемо в самий кінець. Знайдемо там рядки

[autoexec]

# Lines in this section will be run at startup.

Допишемо після них два наступних рядки

mount a c:\tasm

a:

Тепер після запуску програми DOSBox автоматично здійснюється монтування диску і перехід на диск.

А тепер, власне, чому 0.72 а не 0.74. У версії 0.72 файл dosbox.conf знаходиться в одній папці з програмою і його легко знайти. У версії 0.74 він губиться в нетрях C:\Documents and Settings\Ім’я_користувача\Local Setting\Application Data\...

Якщо вам набридло кожний раз набирати tasm progname, tlink progname, progname – використовуйте командні файли, але про це окрема розмова.